Istaka Okey Duz Okey Oyunu Nasıl Oynanır?
Istaka Okey Duz Okey Oyunu Nasıl Oynanır?

Düz Okey oyunu; Masa yöneticisinin Başlat butonuna basmasıyla 10 saniye içerisinde başlar. Oyun başladıktan sonra tüm oyunculara 14’er taş dağıtılır. İlk oynayacak oyuncuya fazladan bir taş verilir ve bu oyuncu taş çekmeden taş atarak ilk eli oynar. Oyuncular ellerindeki tüm taşları per veya çift yaptıktan sonra son taş ile gösterge taşının üzerine bırakarak oyunu bitirir.

Elin Bozulması: Yerdeki taşlar bittiğinde oyunculardan henüz biri eli bitirmemişse el bozulur ve taşlar tekrar dağıtılır. Ayrıca düz okey oyununda 12-13-1 taşları per olarak kabul edilir. Ancak 12-13-1-2 veya 13-1-2 gibi perler kabul edilmez.

Bitiş: Oyuncular ellerindeki tüm taşları per veya çift yaptıktan sonra son taş ile gösterge taşının üzerine bırakarak oyunu bitirir.

Çifte Bitme:Elinizdeki tüm taşlar çift ise; taşları yan yana getirip fazla taşı gösterge taşının üzerine bırakarak çiften bitebilirsiniz. Çiften bitmeniz durumunda gösterge taşının rengine göre sizden 2 kat sayı düşerken rakiplerinize 2 kat puan eklenir.

Okey ile Bitme: Elinizdeki tüm taşları per yaptıktan sonra kalan taşınız okey ise; o taşı gösterge taşının üzerine bırakarak okey ile bitiş yapabilirsiniz. Okey ile bitmeniz durumunda gösterge taşının rengine göre sizden 2 kat sayı düşerken rakiplerinize 2 kat puan eklenir. Eğer çiftten okey ile biterseniz gösterge taşının rengine göre sizden 4 kat puan düşerken rakiplerinize 4 kat puan eklenir.

Gösterge: Gösterge sadece ilk elde olup taş çekmeden önce yapılabilir. Taş çekmeden önce sıra sizde iken gösterge taşını seçip taş çekme alanında açık olan (göstergenin) üzerine bırakılarak gösterge yapılır. Gösterge yapan oyuncudan göstergenin göre 1 veya 2 sayı düşer.
Ayrıca bütün oyunlarda gösterge taşı çift olarak kullanılamaz. Bu kural Düz Okey oyunu içinde geçerlidir.
Eşli Oyun: Düz Okey oyununda eş olan oyuncuların sayıları ayrı ayrı yazılır ve toplanır. Toplamaya göre en az sayıya sahip olan eşler oyunu kazanır. Ancak eşli oyunda eşiniz bittiği zaman hanenizden gösterge taşının rengine göre sayı düşer.
Eşli Oyunda Puanlama:Eşli oyunda puanlamalar birinci, ikinci, üçüncü vs. gibi yapılmaz. Bir kazanan eş ve birde kaybeden eşler vardır. Bu durumda kazanan eşler oyun el sayısınca puan alır iken kaybeden eşlerde oyun el sayısınca puan kaybeder. Bol şanslar 🙂

BİLGİLER
tarafından 04 Temmuz 2016 - 04:59 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM
Bu Yazı Şuana Kadar 2.283 kez Gösterilmiştir.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

OKEYE 4. ARANIYOR!
okeyoyna
SON KONULAR
Hemen Okey

Sitemizde Ücretsiz Okey Oynama Keyfini Yaşayın.Hemen oyun salonlarımızdan birine giriş yapın, rakiplerinizi seçin,taşları... [Devamı]

Hemen Okey
Hemen Okey Oyna

Bilinen en eski oyunlardan biri olan Okey ile vaktin nasıl geçtiğini anlayamacaksınız. Türkiye’nin en büyük... [Devamı]

Hemen Okey Oyna
OKEYE4.GEN.TR OKEY GENEL SALON

okeye4.gen.tr okeye4 ailesi olarak sizlerle genel salonumuzda  okey oynama zevkini yaşayıp yeni arkadaşlarınızla tanısma... [Devamı]

OKEYE4.GEN.TR OKEY GENEL SALON
okeyy net okey oyna

Odalarımız Siz Sevgili Kullanıcılarımız için Kurulmuş Olup Tamamen Ucretsiz ve Bedavadır. Okeye4 sitesi olarak sizlere... [Devamı]

okeyy net  okey oyna
Okey oyna

”Salon Girişi” butonunu tıklayıp yeni açılan sayfada salonumuza giriş yapamazsanız lütfen başka bir... [Devamı]

Okey oyna