Steril Mutfaklarda Yapıldığında Asla Lezzetli Olmayacak Harika Yiyecekler!
Steril Mutfaklarda Yapıldığında Asla Lezzetli Olmayacak Harika Yiyecekler!
İstediğiniz kadar yemek konusunda pimpirikli olun sokağın ortasında, tezgahta satılan bu köfte kokusuna karşı gelemezsiniz. Çocukken adını ilk duyduğumuzda içine gerçekten tükürdüklerini sananlar mutlaka olmuştur. Peki, Türkiye’nin en meşhur ve en lezzetli köftesinin, aynı kıyma ve aynı tarifle bile evde yapıldığında asla ama asla aynı tadı yakalayamayacağınız Tükürük Köftesi neden bu kadar lezzetli? Ona neden karşı gelemiyoruz?

Bir efsaneye göre Tükürük Köftesi hazırlanırken ele yapışan kıymayı kolayca çıkartmak için tükürüldüğü anlatılır. Bu gerçekten büyük bir hayal ürünüdür! Ayrıca bir diğer kulaktan kulağa yayılan söylentiye göre de dana veya koyun etinden yapılan Tükürük Köftesi hayvanına bağlı olarak tükrük bezleri katıldığı için Tükürük Köftesi adını almış.YALAN!

İşte ülkenin en meşhur köftesinin adının gerçek hikayesi!

Tükürük Köfte kokusu nerede, ne zaman alınırsa alınsın, herhangi bir hazır yiyecek kokusunun ürettiremeyeceği kadar tükürük üretimine neden olması nedeniyle bu ismi almış. Kokusuyla bile ağız sulandıran bu lezzet tadına bakıldığı andan itibaren vazgeçilmez bir hal alıyor.

Ama asıl konu Tükürük Köftesinin neden evde yapıldığında o kadar lezzetli olmadığı? Cevap ise kesinlikle psikolojik… Köfte ustaları kar yapabilmek için ekmeğin için soğanı ve yeşilliği boy koyarak köfteleri az koyuyorlar ve tadı damağınızda kalıyor. Ayrıca sokakta yenen her şey evde yapılanlardan çok daha lezzetli gelir. Pişirme derdi yok, masa toplama, bulaşık yıkama derdi yok…

Midye Dolma

Steril Mutfaklarda Yapıldığında Asla Lezzetli Olmayacak Harika Yiyecekler!

Midye Dolma özellikle Mardinliler tarafından merdiven altlarında hazırlanır. Çapraz tahta ayaklar üstüne yerleştirilen tepsiyle sattıkları, kolonya şişesi icinde az limon/limon tuzu ve bol suyla yaptıkları karışımı üstüne sıktıkları tadına doyulmayan Midye Dolma temiz mutfaklarda asla sokakta satılanlar kadar lezzetli olmaz!

Kokoreç

Steril Mutfaklarda Yapıldığında Asla Lezzetli Olmayacak Harika Yiyecekler!

‘Asla yemem’ diyenlerin bir kez tattıktan sonra müptelası olduğu, tüm sakatat ürünleri içinde en lezzetlisi olan Kokoreç’in en iyisi odun kömürü ateşinde yapılır. Şişten kesilen dilimler ateşin üstündeki tel ızgaraya yatırılıp ekmeğin içiyle üstüne bastırılır. Etten akan yağ kömüre damlayıp buharlaşır ve etin suyuyla ıslanmış olan ekmek tarafından emilir. Kokoreçe asıl tadını veren bu işlemdir. Kimyon+acı biberle servis edilir. Evde yapmakla uğraşılmaz, uğraşılsa da sokak tezgahlarındaki kadar lezzetli olmaz!

Tavuk Pilav

Steril Mutfaklarda Yapıldığında Asla Lezzetli Olmayacak Harika Yiyecekler!

Yemeğin en lezzetlisinin sokakta satılanlar olduğunu düşünenlerin favori yiyeceği olan Tavuk Pilav, sokak satıcıları tarafından pirinci kavurarak ve içme suyu kullanarak yapılır. Dikkat ettiyseniz sokak pilavcıların arabalarında pilav, nohut ve tavuk eti ayrı durur. Pilavı müşterilerine hazırlarken, pilav içerisine nohut ve tavuk etini sonradan ilave eder, karıştırır. Çeşme suyu ile yapılan tuzsuz ayran ve içine su katılmış ketçap ile satılır.Yine psikolojik olarak sokakta satıldığı ve zahmeti olmadığı için evde yapılanlardan her zaman çok daha lezzetlidir.

Tulumba Tatlısı

Steril Mutfaklarda Yapıldığında Asla Lezzetli Olmayacak Harika Yiyecekler!

Hem ucuz hem lezzetli olan Tulumba Tatlısı sokak satıcılarında taze, çıtır çıtır, şerbet dengesi iyi ayarlanmış olarak satılır. Şerbetli tatlı sevmeyenler bile sokak satıcılarında gördükleri zaman alırlar ve daha fazla yememek için aldıkları gibi yürümeye devam ederler. Eğer tezgahın başında durulursa bayılana kadar çekirdek gibi yenileceğini bilirler. Evde yapılan Tulumba Tatlıları da sokakta satılanlar kadar kolay, ucuz ve lezzetli olur lakin sokak satıcılarından alınanların tadı her daim damakta kalır.

BİLGİLER
tarafından 22 Mayıs 2016 - 19:42 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM
Bu Yazı Şuana Kadar 1.242 kez Gösterilmiştir.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

OKEYE 4. ARANIYOR!
okeyoyna
SON KONULAR
Hemen Okey

Sitemizde Ücretsiz Okey Oynama Keyfini Yaşayın.Hemen oyun salonlarımızdan birine giriş yapın, rakiplerinizi seçin,taşları... [Devamı]

Hemen Okey
Hemen Okey Oyna

Bilinen en eski oyunlardan biri olan Okey ile vaktin nasıl geçtiğini anlayamacaksınız. Türkiye’nin en büyük... [Devamı]

Hemen Okey Oyna
OKEYE4.GEN.TR OKEY GENEL SALON

okeye4.gen.tr okeye4 ailesi olarak sizlerle genel salonumuzda  okey oynama zevkini yaşayıp yeni arkadaşlarınızla tanısma... [Devamı]

OKEYE4.GEN.TR OKEY GENEL SALON
okeyy net okey oyna

Odalarımız Siz Sevgili Kullanıcılarımız için Kurulmuş Olup Tamamen Ucretsiz ve Bedavadır. Okeye4 sitesi olarak sizlere... [Devamı]

okeyy net  okey oyna
Okey oyna

”Salon Girişi” butonunu tıklayıp yeni açılan sayfada salonumuza giriş yapamazsanız lütfen başka bir... [Devamı]

Okey oyna