Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Geçişin Püf Noktaları
Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Geçişin Püf Noktaları
Siz hazırsanız sırada çocuğunuz var

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Geçişin Püf Noktaları

Genellikle 2 yaş ve sonrasında başlayan tuvalet eğitimi nadiren de olsa bazen 18. ay gibi de başlayabilir. Burada çocuğun psikolojik olarak hazır olmasının yanı sıra kaslarının da buna uygun olması önemli. Çocuk, çeşitli denemelere rağmen kendini hazır hissetmiyorsa süreç yarıda kesilip tekrar denenebilir ve bu süreç 3 yaşına kadar uzayabilir. Eğer çocuk reddetmiyorsa tuvalet eğitiminde ısrarcı kalınarak sürecin sonuna da gelmek mümkün. Eğer çocuğunuz buna gerçekten hazırsa ve çabuk öğreniyorsa arada yaşanan kazalara aldırmayın ve sabırla devam edin. Bu dönemde çocuğunuzu beze veda etmeye hazırlamak için teşvik edici, cesaretlendirici olmalı ve onu asla zorlamamalısınız. Sürekli olarak yönlendirmek üzerinde baskı hissetmesine neden olabilir. Bu süreci anlatan resimli kitaplarla ya da çocuk şarkılarıyla onu teşvik edebilirsiniz.

Tuvalet eğitimi için sadece yaz dönemi mi uygun?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Geçişin Püf Noktaları

Aslında bu daha eski zamanlardan kalan bir alışkanlık. Kışın sobalı evlerde çocuğun üşütme riski nedeniyle daha eski yıllarda tercih edilen bu yöntemin günümüzde çok da geçerliliği yok. Dolayısıyla yaz-kış anne ve çocuk ne zaman kendini hazır hissediyorsa eğitime o zaman başlanmalıdır.

Rutinlerini takip edin

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Geçişin Püf Noktaları

Çocuğunuzun hazır olup olmadığını anlamak için onun tuvalete çıktığı saatleri kontrol edebilirsiniz. Genellikle sabah saatleri ve yemek sonrasıdır. Eğer bunun bir rutini varsa, çocuğunuz hep aynı saatlerde tuvalete çıkıyorsa o saatlerde onu tuvalete götürmelisiniz. Mesela; her yemekten sonra 5 dakika süre ile çocuğunuzu tuvalete oturtarak, tuvaletinin olup olmadığını kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. Bu işlemin daha sevimli bir hale gelmesi için onun seçtiği bir lazımlığı satın alabilir ve banyoda istediği köşeye koymasına izin verebilirsiniz. Aynı şeyi tuvalet adaptörü için de yapabilirsiniz. Birlikte yapılan bir alışveriş onu motive edecektir.

Bezi tamamen çıkartın

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Geçişin Püf Noktaları

Evin içinde ya da dışarı çıkarken ayırt etmeden tuvalet eğitimini hayatınızın bir parçası haline getirmeli ve bezi hiçbir şekilde takmamalısınız. Çocuğun yaşına ve gelişimine paralel olarak ortalama 2 saatte bir tuvalete götürerek çişi gelip gelmediğini kontrol ettirmelisiniz. Gece tuvalet eğitimine, gündüz tuvalet eğitimiyle aynı zamanda başlayabilirsiniz. Ancak geceleri de bez takmamanız gerektiğini unutmayın! Eğer çocuğunuz kreşe gidiyorsa tuvalet eğitimi orada da devam ettirilmelidir.

Klozet ya da lazımlık kullanılabilir

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Geçişin Püf Noktaları

Her ikisi de tuvalet eğitimi için uygundur. Burada annelerin düşünmesi gereken şey; eğitim evin dışında da devam edeceği için özellikle kız çocuklarında ve kaka eğitimi sırasında lazımlığı dışarıya taşımak zor olacağından, klozet adaptörü kullanmak işinizi kolaylaştırır.

BİLGİLER
tarafından 26 Mayıs 2016 - 20:33 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM
Bu Yazı Şuana Kadar 1.336 kez Gösterilmiştir.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

OKEYE 4. ARANIYOR!
okeyoyna
SON KONULAR
Hemen Okey

Sitemizde Ücretsiz Okey Oynama Keyfini Yaşayın.Hemen oyun salonlarımızdan birine giriş yapın, rakiplerinizi seçin,taşları... [Devamı]

Hemen Okey
Hemen Okey Oyna

Bilinen en eski oyunlardan biri olan Okey ile vaktin nasıl geçtiğini anlayamacaksınız. Türkiye’nin en büyük... [Devamı]

Hemen Okey Oyna
OKEYE4.GEN.TR OKEY GENEL SALON

okeye4.gen.tr okeye4 ailesi olarak sizlerle genel salonumuzda  okey oynama zevkini yaşayıp yeni arkadaşlarınızla tanısma... [Devamı]

OKEYE4.GEN.TR OKEY GENEL SALON
okeyy net okey oyna

Odalarımız Siz Sevgili Kullanıcılarımız için Kurulmuş Olup Tamamen Ucretsiz ve Bedavadır. Okeye4 sitesi olarak sizlere... [Devamı]

okeyy net  okey oyna
Okey oyna

”Salon Girişi” butonunu tıklayıp yeni açılan sayfada salonumuza giriş yapamazsanız lütfen başka bir... [Devamı]

Okey oyna